Aplikacja, którą wykonaliśmy na zamówienie firmy Polkomtel sp. z o.o.,
ma dostosować ich system informatyczny do blokowania wskazanych domen,
należących do nielegalnych firm hazardowych. Wiąże się to z nowelizacją
ustawy o grach hazardowych i obowiązuje każdego dostawcę internetu
od 1 lipca 2017 r.
W skrócie:
Projekt nazywa się Repozytorium Domen Blokowanych. Jego głównym celem jest pobieranie listy domen udostępnianej przez Ministerstwo Finansów i zapisywanie jej w wewnętrznej bazie danych. Cały proces odbywa się automatycznie, a działalność ludzi sprowadza się do nadzoru lub interwencji w przypadku problemu.
Program w określonych odstępach czasu łączy się z serwerem MF i za każdym razem pobiera pełną listę domen. Aplikacja dopisuje nowe pozycje do bazy danych i zawiadamia system zgłoszeń. Monit o rozpoczęciu blokowania informuje aplikację o wykonanym zadaniu i następuje zmiana statusu domeny. Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy z listy znika blokowana domena. Różnica jest taka, że informacja o tej domenie nadal pozostaje w bazie danych ze statusem archiwalnej.
W bazie danych znajduje się także tabela przeznaczona dla logów.
Do obsługi aplikacji przewidziano dwie role: Użytkownika oraz Administratora. Administrator ma pełną kontrolę nad działaniem systemu. Rola użytkownika sprowadza się do przeglądu listy domen i jej eksportu do pliku csv. Wszystko to odbywa się za pomocą przejrzystego GUI.
Zamówienie ze strony Polkomtelu było precyzyjne i dobrze udokumentowane. Dostaliśmy jasne wymogi co do technologii i sposobu działania aplikacji.
Szczegółowym dokumentem, na bazie którego powstała aplikacja, jest przygotowany przez nas projekt techniczny.
Struktura
Całość opiera się na platformie Microsoft SharePoint 2013 Server. Webowa część aplikacji została wykonana w technologii ASP.NET w modelu MVC. Jej hosting odbywa się za pomocą serwera IIS. Sama aplikacja jest typu provider-hosted app.
Baza danych
Do przechowywania informacji służy Microsoft SQL Server. Komunikacja z bazą opiera się o procedury składowane. Architektura aplikacji umożliwia jej użycie w środowisku High Availability, gdzie serwery usług są zduplikowane. Nie stanowi to problemu, gdyż program skutecznie uniemożliwia podwójny zapis danych. Zapobiega temu zastosowanie transakcji w procedurach składowanych oraz monitoring stanu każdego rekordu w bazie.
Komunikacja
Aplikacja korzysta z usług sieciowych (Web Services) do pobierania listy domen i komunikacji z systemem zgłoszeń.
Cyklami pobierania i nadawania danych sterują dwa niezależne od siebie timery oparte na usługach systemu Windows – Windows Service Applications.
Uruchomienie aplikacji odbyło się zgodnie z planem. Testy miały miejsce w siedzibie Polkomtelu. Zleceniodawca otrzymał pełną wersję kodu, co pozwalało mu sprawdzić działanie całej aplikacji.
Na życzenie Polkomtelu przygotowaliśmy rozbudowaną instrukcję instalacji. Ponadto dwukrotnie odwiedziliśmy siedzibę zleceniodawcy, aby przygotować środowisko do obsługi programu. Jak przy każdym uruchomieniu, tak i tutaj występowały pewne nieścisłości, ale były to jedynie kwestie konfiguracji. Polkomtel przez cały ten czas korzystał z naszego wsparcia i poza wizytami u nich w firmie, większość problemów rozwiązaliśmy zdalnie.
Dzisiaj aplikacja bezproblemowo wykonuje swoje zadanie, a Polkomtel ma pełną kontrolę nad całym, zautomatyzowanym procesem.
Potwierdzeniem udanego projektu jest zamieszczony poniżej list referencyjny od zleceniodawcy.
Od 2008 roku tworzymy aplikacje i systemy informatyczne, które usprawniają pracę i przynoszą wymierne zyski naszym zleceniodawcom.
Działamy międzynarodowo i mamy mnóstwo zadowolonych klientów.
Jesteśmy pewnym wykonawcą i zrealizujemy Twój projekt dokładnie tak, jak tego potrzebujesz → zapraszamy do kontaktu.
W każdym z realizowanych projektów firma Atinea Sp. z o.o. wykazuje się rozległą wiedzą techniczną oraz profesjonalnym podejściem do powierzanych zadań.