6 listopada 2018

Przestarzały system ERP blokuje rozwój Twojej firmy?

To było kwestią czasu, aż Twoja firma rozwinie się do tego poziomu, że Wasz system ERP zwyczajnie nie będzie za nią nadążał. A więc stało się – co teraz?

Jeśli miałbym zgadywać, to zapewne rozważałeś już co najmniej dwa rozwiązania:

  • Zakup gotowego programu
  • Zamówienie systemu napisanego dla Was od zera (dedykowanego)

Są to typowe sposoby radzenia sobie z przestarzałym systemem ERP w firmach produkcyjnych. Ale czy ktoś wspominał Ci o ich wadach? Czy ktoś sugerował Ci inne, lepsze rozwiązanie?

Ja znam takie rozwiązanie, które może Cię zaskoczyć swoją prostotą i skutecznością. Zacznijmy jednak od wad powyższych dwóch sposobów, bo ich zrozumienie jest kluczowe.

Wady gotowego programu

Kupno gotowego programu to proste i stosunkowo niedrogie rozwiązanie. Niestety pierwszy poważny problem pojawia się już na starcie: to Wy musicie dostosować się do programu, a nie program do Was.

To raczej niemożliwe, aby zakupiony program pracował zgodnie z Waszymi procedurami. Niemożliwym jest też, że pracownicy z dnia na dzień przyzwyczają się do niego. Czeka Cię więc niezły chaos w opracowaniu nowych metod pracy i szkoleniu pracowników.

Drugiej poważnej wady nie widać od razu, ale ujawni się ona w momencie, gdy będziecie potrzebować modyfikacji systemu. Będzie to niezwykle droga „zabawa”, bo system ten z definicji nie jest przystosowany do daleko idącej personalizacji. Ponadto, za kilka lat… ten system również będzie przestarzały. Co wtedy? Zakup nowego? Droga modernizacja?

Hmm… No to może zakup systemu pisanego pod Was będzie lepszym rozwiązaniem? Sprawdźmy to.

Wady systemu napisanego pod Was (dedykowanego)

System dedykowany to rozwiązanie idealnie dopasowane do Waszej firmy, stworzone według Waszych wytycznych… I bardzo, bardzo drogie. Napisanie sensownego systemu tego typu będzie oscylować w granicach 200-500tyś złotych… choć tutaj nigdy nie ma górnej granicy. Ponadto wdrożenie go zajmie niewiarygodnie dużo czasu – licząc zachowawczo, 2 lata to minimum.

Mamy więc wysoki koszt i bardzo długi czas oczekiwania. Czy coś jeszcze? Niestety tak. W tego typu projektach istnieje wysokie ryzyko niepowodzenia. W trakcie pisania systemu mogą wystąpić nieprzewidziane przeszkody lub wykonawca może źle oszacować projekt. Efekt? Otrzymasz niefunkcjonalny system, a w najgorszym przypadku zostaniesz z nim sam, bez żadnego wsparcia od jego twórców.

I także w tym przypadku, co zrobisz za kilka lat, gdy i ten drogi system okaże się przestarzały?

No cóż, to rozwiązanie jest również dalekie od ideału, ale… Nie może być przecież tak, że firmy skazane są wyłącznie na dwa, skrajnie nieskuteczne rozwiązania.

I na szczęście tak nie jest.

Optymalne rozwiązanie

A co, jeśli powiem Ci, że wcale nie potrzebujesz nowego systemu, aby Twoja firma kontynuowała swój dynamiczny rozwój?

Co, jeśli powiem Ci, że możesz rozwiązać problem z ERP-em już w kilka tygodni, bez chaosu w firmie i niższym kosztem?

Co, jeśli powiem Ci, że dzięki temu rozwiązaniu Wasz system ERP zawsze będzie aktualny?

Jest wysoce prawdopodobne, że rozwiązanie to będzie idealne dla Waszej firmy (bo jest bardzo uniwersalne). Ale my nigdy nie bazujemy na domysłach i współpracujemy tylko z ludźmi, którzy wiedzą czego chcą. Dlatego mam do Ciebie pytanie:

Chcesz pozbyć się problemu z systemem ERP i poznać nasz optymalny sposób na to?

Zatem musimy o tym krótko porozmawiać. Nie da się tego załatwić tak po prostu, pisząc o tym, bo w ten sposób mógłbym wprowadzić Cię w błąd. Muszę najpierw poznać sytuację w Twojej firmie oraz obecny stan Waszego systemu. Dopiero wtedy będę w 100% pewny, czy to optymalne rozwiązanie jest dla Was odpowiednie. I oczywiście opowiem Ci jak za jego pomocą rozwiążecie ten problem dużo lepiej, niż w przypadku tradycyjnych metod.

Będzie to w 100% bezpłatna konsultacja – bez żadnych późniejszych reklam, trików i innego badziewia.

Ja nazywam się Tomek Stachowicz i jestem wiceprezesem firmy Atinea Sp. z o.o.. Zrealizowaliśmy już ponad 200 projektów informatycznych dla małych, średnich i dużych firm. Uwierz mi, że dzięki temu doskonale wiem, jakie rozwiązania są najlepsze dla firm produkcyjnych, takich jak Twoja.

Więc jeśli jesteś zdecydowany i chcesz porozmawiać ze mną o Waszym systemie ERP, po prostu wyślij maila na adres atinea@atinea.pl, a mój asystent umówi nas na rozmowę telefoniczną.