10 grudnia 2018

Outsourcing Programistyczny w Atinea. Czym nasza usługa różni się od typowego body-leasingu?

Na rynku usług IT utarł się pewien sposób działania firm, które oferują outsourcing programistów. Z naszej obserwacji wynika, że jakość współpracy z takimi firmami to często spora loteria – raz będzie ok, innym razem totalna porażka. My zaprojektowaliśmy tę usługę w nowej formie i od lat z sukcesami oferujemy naszym klientom. Na czym polega jej skuteczność?

Body-leasing i jego wady

Ktoś potrzebuje dodatkowych programistów do swojej firmy, ale nie chce tracić czasu i nerwów na rekrutację. Co robi? Kontaktuje się z firmą body-leasingową. Wspólnie ustalają wymagania, specyfikę projektu i podpisują umowę. Wtedy firma body-leasingowa deleguje do pracy wolnych programistów lub, gdy takowych nie posiada, rekrutuje ich.

Czas z reguły gra tu pierwsze skrzypce, więc poziom tej rekrutacji jest… mierny. Firmy skanują CV, wybierają te z lepszą treścią, wymaganymi technologiami i… zatrudniają programistów. Nie poświęcają zbyt dużo czasu na analizę ich umiejętności i podejścia do pracy. Jeśli się nie sprawdzą, to na ich miejsce przyjdą kolejni – i problem z głowy.

Potem tacy programiści albo wykonują dobrze swoją pracę, albo kompletnie się do niej nie nadają. Dodatkowo w grę wchodzi duża rotacja i marnotrawstwo czasu na wdrożenie nowych osób. Nie mówię, że jest tak za każdym razem, ale nigdy nie dostaniesz gwarancji, że programiści oddelegowani do Twojego projektu wniosą wartość do Twojej firmy. Czy prawdziwy biznes polega na loterii?

To był pierwszy problem, jaki dostrzegliśmy w body-leasingu. Ale jest ich więcej:

  • Sam, jako klient, musisz zadbać o wdrożenie i kontrolę nad przydzielonymi programistami
  • Nie wiesz tak naprawdę kogo przyśle Ci firma outsourcingowa
  • Często programistom nie będzie odpowiadała praca u Ciebie – wtedy przygotuj się na niską jakość ich pracy i wdrażanie nowych osób delegowanych na ich zastępstwo
  • Ogarnięcie pracy dla nowych programistów i jej kontrola wymagają od Ciebie lub Twoich pracowników dużych nakładów czasu

Jak widać, takim usługom daleko jest do doskonałości. Jest mnóstwo czynników, które można poprawić. I tutaj na scenę wchodzimy my.

Tworzymy własne metodyki

My nigdy nie wierzymy ślepo w utarte metody współpracy. Zawsze analizujemy, czy da się usprawnić to, co robimy obecnie. Przez lata wypracowaliśmy własne procedury i metodyki, dzięki którym nie musimy się oglądać na inne firmy. Wyznaczyliśmy pewien standard i konsekwentnie się go trzymamy, dostarczając dopracowane usługi, które wspierają naszych klientów pod wieloma względami. Nie inaczej jest w przypadku naszego Outsourcingu Programistycznego.

Zatrudniamy programistów na stałe

W Atinea nie zatrudniamy programistów pod konkretne projekty. My przyjmujemy ich do pracy u nas w firmie – na stałe. Jeśli aktualnie nie mamy dla nich zleceń, wtedy delegujemy ich do pracy nad wewnętrznymi projektami. Pracują na pełny etat. Stąd prosty wniosek – doskonale wiemy, kogo zatrudniamy.

Tak więc w ramach outsourcingu oferujemy naszych etatowych programistów. Osoby o potwierdzonych, wysokich umiejętnościach. To dopiero pierwsza cecha, która nas wyróżnia. A mamy ich więcej.

Delegujemy kierowników

Za każdym razem delegujemy do pracy cały zespół. O co chodzi? Nie ważne, czy potrzebujesz jednego, czy dziesięciu programistów – za każdym razem będą oni pod nadzorem Kierownika Projektu z naszej strony. Jaki jest cel delegowania kierownika?

Kierownik jest osobą, która przejmie rozmowy z Twoją firmą. Nauczy się Waszego biznesu. Przygotuje środowisko pracy dla naszych programistów. Podzieli oddany nam projekt na etapy, przygotuje analizę i wraz z zespołem oszacuje, ile zajmie jego realizacja. Następnie zespół zacznie pracę, a kierownik będzie konsekwentnie monitorował jej progres, składał Wam raporty, wdrażał nowych programistów i reagował, gdy coś pójdzie nie tak.

Prawda, że to świetne rozwiązanie? Kierownik Projektu zdejmie z Was wszelkie obciążenia związane z monitorowaniem i wdrożeniem naszych ludzi, a dodatkowo będzie z Wami współpracował, aby jak najlepiej zrealizować przydzielony nam projekt.

Dajemy niespotykaną elastyczność

Kolejną zaletą naszego outsourcingu jest wysoka elastyczność, jaką oferujemy klientom. Klient może w każdym momencie zwiększyć nasze zaangażowanie w swój projekt. Może zwiększyć zakres godzinowy lub dodać więcej programistów. Ponadto, jeśli pojawi się potrzeba obsługi innych technologii niż w początkowym zakresie, po prostu przydzielimy do tego zadania innego programistę, wymieniając go z którymś z obecnego zespołu. Jego wdrożeniem zajmie się Kierownik Projektu i nie odbije się to w żaden sposób na kosztach naszej współpracy. Każdy nasz programista przydzielany jest do zespołu dynamicznie – co oznacza, że klient może zmodyfikować zakres technologii w trakcie trwania umowy, a my płynnie dostosujemy się do jego wymogów.

Nasz Outsourcing Programistyczny w pigułce

Trochę się rozpisałem, dlatego pozwól, że krótko podsumuję wszystkie powyższe informacje:

  • Delegujemy wyłącznie naszych etatowych pracowników, zatrudnionych na stałe w Atinea
  • Zatrudniamy najlepszych programistów dostępnych na rynku (dzięki dopracowanym metodom rekrutacji z wykorzystaniem zadań z algorytmów)
  • Oddelegowani programiści przypisani są do kierownika projektu, który dba o ich wdrożenie i realizację planu
  • Klient może zwiększyć nasze zaangażowanie lub skorzystać z wiedzy innego programisty zatrudnionego w Atinea, w dowolnym momencie trwania umowy
  • Kierownik Projektu monitoruje przebieg współpracy, oszczędza czas naszych klientów i na ich życzenie może przygotować analizę i poprowadzić rozmowy np. z działem biznesowym w ich firmach

Czy to wszystko ma sens? Czy te wszystkie zmiany i modyfikacje były konieczne? Dla nas tak, ale najlepiej będzie zapytać o to naszych dotychczasowych klientów. Oto wybrane referencje:

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się o nim więcej, chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Być może szukasz solidnej firmy outsourcingowej i chcesz o tym porozmawiać? W każdym przypadku skorzystaj z poniższego formularza kontaktu. Nasze konsultacje są darmowe i do niczego nie zobowiązują. Po prostu zadzwoń lub wyślij nam wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą, aby omówić interesujące Cię tematy.

Skorzystaj z formularza w stopce i skontaktuj się z nami.