24 stycznia 2019

Nowi programiści w Twojej firmie – lepiej ich zatrudnić, czy wynająć od innej firmy?

Jest spora szansa, że prędzej czy później spotkasz się z tą decyzją – zatrudnić czy wynająć programistów. I nieważne czy w Waszej firmie jest dział IT, czy nie. Zasady opisane w poniższym artykule pomogą każdemu kierownikowi, prezesowi lub właścicielowi firmy, który szuka optymalnego wyjścia z tej sytuacji.

Zacznijmy od zatrudnienia programistów do firmy. Czy jest to dobre rozwiązanie? Przyjrzyjmy się jego plusom i minusom.

Czy warto zatrudniać?

Plusy

Niewątpliwą korzyścią z zatrudnienia jest to, że programistów masz zawsze „pod ręką”. Są oni cały czas w firmie i znają jej środowisko biznesowe. Ponadto mają bezpośredni kontakt z innymi pracownikami i wiedzą, jakie są ich potrzeby. Więc jeśli pracownicy nie radzą sobie z obsługą systemu albo są w nim jakieś błędy i brakuje funkcji, wtedy programiści mogą szybko zareagować i dostosować Wasz system informatyczny do potrzeb użytkowników.

Ich stała obecność jest także plusem w przypadku awarii oprogramowania. Wtedy mogą szybko zareagować i wgrać kopie zapasowe, w międzyczasie analizując, co spowodowało błąd i na tej podstawie wprowadzić poprawki do systemu.

Więc ogólnie mówiąc, dobrze jest mieć programistów „u siebie”, bo wtedy są oni zawsze na bieżąco z tym, co się dzieje w firmie i nie trzeba ich wdrażać. Jednak mieć ich u siebie oznacza utrzymać ich, a wcześniej zrekrutować. I tutaj zaczynają się schody.

Minusy

Pierwsze pytanie, jakie warto sobie zadać, jest takie: czy ktoś w firmie ma kompetencje, aby zatrudnić dobrych programistów? Jeśli macie już dział IT, to zakładam, że tak. Jeśli nie – to może być problematyczne.

Oczywiście, zawsze można skorzystać z usług firm rekrutujących – więc teoretycznie one zadbają o dobry poziom zatrudnianych ludzi, ale… wezmą za to niemałe pieniądze, a rekrutacja może przeciągać się tygodniami.

Jest jeszcze jedna kwestia powiązana z rekrutacją – sytuacja na rynku IT. Obecnie szacuje się, że w samej Polsce brakuje co najmniej 50 tysięcy wykwalifikowanych programistów na rynku. To sprawia, że ludzie o wysokich umiejętnościach są wybredni i wybierają takie firmy, które oferują im mnóstwo dodatkowych bonusów i najlepiej, gdy przy okazji idą im na rękę, jeśli chodzi o czas pracy i inne udogodnienia.

Czy Wasza firma potrafi stworzyć i utrzymać takie środowisko pracy?

Kolejna sprawa to koszty. Utrzymanie nawet dwóch czy trzech programistów (nie mówiąc o kilkunastu osobach) na pełnym etacie może być niemałym wyzwaniem dla firmowego budżetu, patrząc na to, że w tej branży stawka 120 zł za godzinę nie robi na nikim wrażenia. Dodaj do tego ZUS oraz wszystkie opłaty na rzecz różnych funduszy i nie zapominaj o chorobowym i urlopach, i… robi się z tego niezła suma.

Tak więc utrzymanie programistów na pełnym etacie może być obciążeniem nieproporcjonalnym do wkładu ich pracy w rozwój firmy.

Tę wadę można dosyć łatwo wyeliminować, decydując się na wynajęcie programistów od firmy body-leasingowej.

Wynająć programistów od firmy body-leasingowej?

Plusy

Tutaj sytuacja jest prosta. Masz zapotrzebowanie na programistów więc zgłaszasz się do firmy body-leasingowej. Ta z różnych źródeł ma dostęp do wielu programistów, więc pracownicy takiej firmy szybko skanują swoją bazę CV, dobierają odpowiednie osoby, zatrudniają je i delegują do pracy dla Ciebie.

Sprawa jest bardzo przejrzysta – podpisujesz umowę na konkretny zakres godzinowy, więc nie musisz nikogo opłacać na pełen etat. I de facto nikogo nie zatrudniasz, bo Ty „tylko” wynajmujesz programistów od tamtej firmy. Nie musisz więc zajmować się rekrutacją, nie musisz też obawiać się wysokich kosztów związanych z zatrudnieniem i późniejszych, ewentualnych roszczeń pracowników wobec Ciebie.

Tutaj dostajesz ludzi „na gotowe”. Jednak świat nie jest idealny i ta róża również ma kolce.

A w zasadzie ma jeden wielki kolec na całej długości swojej łodygi.

Minusy

Firmy body-leasingowe nie są w stanie zagwarantować Ci, że ludzie, których do Ciebie delegują, faktycznie będą pasować do Twojej firmy. Nie dostaniesz też gwarancji, że są to naprawdę dobrzy programiści.

Dlaczego?

Ponieważ firmy body-leasingowe dobierają zespoły bazując w głównej mierze na CV swoich kandydatów. Problem z tym jest taki, że CV programisty nijak się ma do jego rzeczywistych umiejętności. Taki człowiek może mieć tam naprawdę świetne zapisy, ale może się okazać, że w innym środowisku biznesowym taki programista sobie po prostu nie radzi. Albo, że nauka nowej technologii, której wymaga praca w Twojej firmie, idzie mu bardzo topornie. Albo… że taki programista popełnia dużo błędów i traci masę czasu na ich poprawę.

Nie sądzę, że chciałbyś mieć takich programistów w swojej firmie, a jednak – tak wygląda rzeczywistość. Brak dogłębnej rekrutacji i selekcji programistów owocuje takimi właśnie problemami i sprawia, że w firmach body-leasingowych zatrudnionych jest mnóstwo „średniaków”… Za których zapłacisz jak za ekspertów.

Ale czy my nie zmierzamy tutaj do absurdu? Czy nie wychodzi na to, że obydwa te rozwiązania nie są idealne i mają poważne wady? Niestety tak. Jest jednak też dobra informacja – istnieje jeszcze trzecie rozwiązanie.

Hybryda zatrudnienia i wynajmu programistów

To trzecie rozwiązanie łączy zalety dwóch powyższych i eliminuje większość poważnych wad. W tej hybrydowej metodzie firma, która wynajmuje programistów zatrudnia ich na stałe co jest zupełnym przeciwieństwem do firm body-leasingowych.

Co więcej, taka firma nie zadowala się wyłącznie sprawdzeniem CV danego programisty. Ma ona rozbudowany system selekcji i rekrutacji, w którym sprawdza przede wszystkim umiejętności kandydata, a nie jego osiągnięcia.

Jest tak, ponieważ programista o wysokich umiejętnościach bez problemu nauczy się niezbędnego know-how. Dodatkowo popełni mniej błędów, będzie pracował wydajniej i szybko nauczy się niezbędnych technologii

Mówiąc w skrócie – zdeklasuje każdego średniaka.

Więc ta „hybrydowa firma” zatrudnia wyłącznie takich programistów i co ważniejsze – zatrudnia ich na stałe, podczas gdy firmy body-leasingowe zatrudniają ich tylko wtedy, gdy mają konkretne zlecenie.

Jakie są zalety programistów zatrudnionych na stałe?

Dzięki temu firma doskonale zna ich mocne i słabe strony, i wie, kto sprawdzi się najlepiej w danym projekcie. Ponadto mając ich na co dzień u siebie, firma regularnie podnosi ich umiejętności i inwestuje w ich rozwój.

Więc nie tylko są to świetni programiści, ale są także sprawdzeni i dobrze znani ich pracodawcom.

Taka sytuacja gwarantuje Ci, że jeśli zgłosisz się po programistów do takiej firmy, będziesz mieć pewność, że Twoją firmę zasili prawdziwa czołówka programistycznego świata. Nie musisz się więc obawiać o to, że oddelegowani ludzie nie będą pasować do Twojej firmy lub zespołu i że będą marnotrawić Wasze pieniądze.

Co więcej – tutaj również możesz ustalić miesięczny zakres godzinowy, w jakim programiści będą dla Was pracować i… możesz elastycznie zwiększać ten zakres lub angażować dodatkowe osoby, gdy zajdzie taka potrzeba.

Możesz też skorzystać z ciekawej możliwości – jeśli nagle uznasz, że potrzebujesz zatrudnić eksperta od innej technologii, niż zakładałeś na początku, wtedy „hybrydowa” firma w ramach tego samego kontraktu wymieni jednego z programistów na osobę, na której umiejętnościach Ci zależy.

Więc żadne zmiany nie będą Ci straszne i nie zwiększą kosztu tej współpracy.

Myślę, że zgodzisz się ze mną, że brzmi to naprawdę dobrze.

Podsumujmy więc fakty na temat tego trzeciego, hybrydowego sposobu.

Dzięki niemu masz dostęp do czołówki programistów w Polsce i nie musisz wydać ani złotówki i poświęcić ani minuty na rekrutację takich osób.

Firma, która ich wynajmuje, gwarantuje, że programiści doskonale sprawdzą się w swojej roli (bo dobrze ich zna), a nad ich pracą będzie czuwał specjalnie do tego przydzielony kierownik projektu.

Dzięki miesięcznemu zakresowi godzin zapłacisz TYLKO za realny czas pracy programistów na rzecz Twojej firmy. Przy czym nie poniesiesz kosztów ich zatrudnienia i nie będzie Cię interesowało czy są chorzy, czy akurat wzięli urlop (bo wtedy firma automatycznie przydzieli inną osobę na zastępstwo, a kierownik projektu wdroży ją do pracy w Twojej firmie). Zawsze będziesz miał programistów do swojej dyspozycji.

I tak samo, jak programiści zatrudnieni u Was w firmie, oni również dobrze zapoznają się z Twoim biznesem. Oni również będą mieć kontakt z pracownikami Twojej firmy i będą dostosowywać systemy do ich potrzeb. I ostatecznie – oni również błyskawicznie zareagują w przypadku nagłej awarii – bo mają wypracowane sposoby monitorowania systemów, nad którymi pracują.

A wszystko to bez zbędnych kosztów, bez obaw o to, że będą dla Ciebie pracować „średniacy” i bez stresu, jaki niewątpliwie byś odczuwał, gdybyś płacił ciężkie pieniądze komuś, kto zupełnie nie nadaje się do pracy w Waszej firmie.

Jak więc możesz znaleźć firmę, która działa w ten sposób i dostarcza takich programistów?

Jedną z nich jesteśmy my i opisany powyżej proces jest naszym autorskim rozwiązaniem. Potrzebowaliśmy 20 lat w tej branży, aby przeanalizować wszystkie problemy, rozważyć różne metody i stworzyć z nich właśnie ten wyjątkowy, hybrydowy system współpracy. I jeśli jesteś ciekaw, czy to rozwiązanie faktycznie będzie dla Ciebie optymalnym, chętnie udzielimy Ci dodatkowych informacji i odpowiemy na Twoje pytania.